אימון וטיפוס מספר נקודות שכדאי לדעות:

בטיפוס, כמו בענפי ספורט אחרים אפשר להתאמן, להרגיל את הגוף והנפש למאמץ קשה יותר ודורשני יותר.

רציתי להעלות כאן מספר נקודות אשר יעזרו למטפסים לקבל את הרושם הראשוני וידע הבסיס לגבי אימון בטיפוס.

אפשר לחלק את האימון למספר מקצועות עיקריים ונשווה את הטיפוס לענפי האתלטיקה:

  1. סיבולת אירובית: משמעותה שקיימת זרימה מתמידה של דם לשריר ואיתו אספקת חמצן לשרירים. במצב זה השריר “עובד” על עד 40% מיכולתו המקסימלית. בטיפוס זהו מצב של טיפוס על מסלול קל וארוך, עם מנוחות רבות ושלא נוצר בו מצב של פימפום*. באתלטיקה זוהי ריצה קלה והליכה, בה יש פעילות גופנית ואפשר להתמיד בה לאורך זמן ארוך.
  2. סיבולת אנאירובית: מצב של מאמץ מתמשך בעומס גבוה, בין 40% ל 75% מיכולת השריר. במצב זה השריר סגור לזמן ממושך דבר המונע אספקת חמצן לשריר וכתוצאה מכך, על ידי תהליך כימי נוצרת חומצה מפסולת השריר הקרויה “חומצת חלב”. חומצה זו היא הגורמת לתחושת הפימפום, הנפיחות בשריר, ולבסוף, לשחרור השריר.בטיפוס זוהיא סדרה של צעדים, מסלול ארוך ותובעני ואם נשווה זאת לתחומי ספורט באתלטיקה אלו יהיו תחומי הריצה כמו 100, 200, ואפילו 400 מטרים שבהם אין ממש כניסה של דם לשריר אלא רק האנרגיה האצורה בו.
  3. כוח: מצב של מאמץ גבוה ביותר בו השריר משתמש בשיא יכולתו לזמן קצר ביותר, שימוש של עד 100%. בטיפוס זוהי בעיית בולדריג קצרה, קפיצה או צעד אחד קשה. באתלטיקה זוהי קפיצה לגובה, למרחק ועוד.

כל אחד מתחומים אלה מתחלק לעוד תת תחומים רבים כמו סיבולת אנאירובית של אצבעות, של שרירים מסויימים, קצרה יותר או קצרה פחות, כוח מתפרץ, כוח ספיגה, כוח אצבעות, ועוד.   

בתוכנית אימון קלאסית משלבים את כל הגורמים הללו לאורכה וגם בכל אימון בפרט. ישנו גם רכיב השימור: אם נתאמן על דבר יחיד נגרום לשיכחה בחלק אחר, ולכן יש לדאוג ולעשות אימוני “שימור” שימור יכולת כוח , סיבולת וסיבולת כוח.

תוכנית אימון תתחיל משלב הביסוס בו מתאמנים בסיבולת אירובית ומשמעו טיפוס של זמן ארוך, 15-30 דקות רצופות וקלות.בשלב זה מכינים את הגוף, בודקים אם כל השרירים תקינים, איך ההרגשה, ומנקים את השאריות מתקופת השיא שעברה.

אחרי שלב הבסיס מגיע שלב הבניה. בשלב זה בונים שרירים ויכולת פיזית. מירב האימונים יהיה אימונים של כוח, בתחילה כוח כללי ואחר-כך כוח פרטני.

לקראת תקופת השיא עוברים להתאמן על סיבולת כוח. אימון זה אוסף אליו את הבסיס שבנינו, את הכוח שאספנו ומאחד הכל עם סיבולת כוח שנוכל להשתמש בהם יחד.

אחרי כל האיונים תבוא תקופת השיא. עם כל הגורמים של כוח, סיבולת וסיבות כוח עכשיו הגיע הזמן למשוך לשיא חדש.

כמו כל דבר, השיא אינו נמשך לנצח ואחריו תבוא ירידה. באימון טוב תהיה זו ירידה למען עליה ובפעם הבאה העליה תהיה יותר גבוהה לשיא יותר גבוה.

אחרי השיא יש להרפות ולנוח ולהתחיל לחשוב על שלב הבסיס, שמהווה גם את של הירידה.

 

איך להתאמן?

  1. להציב מטרות! יש להציב מטרות לכל תקופה ולכל אימון. על המטרות להיות ספציפיות ורציונליות. לדוגמא רשימה של מסלולים אותם אני רוצה לטפס, מספר בעיות הבולדר שאני מתכנן לעשות היום באימון או מסלול שאני רוצה לחבר בו את כל הצעדים. שבו וכתבו אותם על נייר והציבו לפניכם.
  2. לאבחן נקודות חלשות וחזקות בהתאם למטרות. אחרי האיבחון אפשר להתאים את האימון ולחזק את החלשות ולשמר את החזקות.
  3. למצוא בן זוג או חברה איתה תעבדו באופן אופטימלי- בן זוג שאוהב את אותו אתר או עם אותן שאיפות או סתם חבר טוב. את האימונים תקבעו מראש וכך יהיה גם מחוייבות ההדית לטיפוס ולמטרות שהצבת לעצמך.
  4. להנות מהאימון עצמו ולא מפירותיו. הדרך להשגת המטרה היא החשובה בטיפוס כי היא טיפוס ולא השניה שאתם למעלה.
  5. להקפיד על שעות שינה לפני יום אימון, מנוחה גם כן לא תזיק לפני אימון.
  6. להקפיד על אוכל טוב תמיד, מספר שעות לפני אימון, הקפדה על שתיה תוך כדי אימון וארוחה טובה לאחר האימון.
הפוסט הקודם
יצירתיות בטיפוס סלע- Creativity in Rock Climbing
הפוסט הבא
סיוז-חלום ומקום

Related Posts

No results found

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed

תפריט