את הטיול הזה אני מתכנן כבר ארבע שנים. יותר נכון, אני מתכנן אותו מאז שעזבתי את סיוז בפעם האחרונה, בקיץ של גיל 17. התכנית שלי הייתה לחזור בקיץ שאחרי ולהשלים את כל הטיפוסים שלא הספקתי.

מה שהיה היה, התגייסתי מוקדם מהצפוי, ובמקום להיות באירופה בקיץ, הייתי בלשכת הגיוס. ארבע שנים מאוחר יותר חזרתי למקום ממנו התחלתי. חזרתי לסיוז.

 

יכול להיות שסיוז הוא האתר הכי טוב בעולם. לא פעם נאמרו עליו הדברים הללו. המקום משלב הכל: סלע גיר קשה ויציב, צבוע בצבעי זהב, לבן, כחול וחום. האחיזות כולן טובות ונוחות, כאילו עוצבו עבור טיפוס בלבד, סלע נעים ובאותו הזמן יציב לחלוטין!

האתר ממוקם בלב אזור האלפים של הפרובנס בדרום צרפת. סיוז הוא כתר של סלע בקצה הגבעה,נחצה על ידי מפל מים וננגס על ידי השמים. המצוק הוא באורך של ששה קילומטרים, משתרע ממפנה מערבי, דרך דרומי ועד המזרח, דבר שמאפשר לטפס לאורך כל היום, אפילו בימי שמש חמים.

ישנה בעיה אחת אשר מפריעה למקום להיות הכי טוב בעולם- הכתר של הסלע, המצוק, נמצא בקצה הגבעה והעלייה אליו אורכת כ-45 דקות…

 

סיוז הוא המקום לכל המטפסים. מתוך ששת הקילומטרים של הסלע רק ארבעה מטופסים ובהם כ-280 מסלולים, ובהם כל אחד ימצא את עצמו.

למרות כל אלו, על מנת להנות מהייחודיות של סיוז, מומלץ להיות מסוגל לטפס ביום רגיל מסלולים המדורגים ברמה 7a ומעלה, כיוון שמירב המסלולים מתבססים באזור ה-7.

רוב המסלולים הם של אורך יחיד (30m), וישנם גם לא מעטים של שניים ושלושה אורכים.

 

כאשר עולים למצוק ומגיעים מיד לסקטור Cascade  (מפל), תתפלאו לראות שכולם מטפסים על מסלולים קשים. תוך מספר ימים תמצאו את עצמכם מותחים את היכולות האישיות, ולו רק בגלל האווירה במקום.

זה לא פלא להגיע למצוק ולראות ביצועים על מסלולים ברמה 8a, 8b וגם 8c. כולם נמצאים שם ומנצלים כל דקה, וכמו כן גם אתם, כאשר תגיעו תידבקו בחיידק. בחודשי הקיץ ניתן למצוא במקום מטפסים מכל העולם: אנגלים, גרמנים, איטלקים, שוודים וכל האירופאים בנוסף לאמריקאים, אוסטרלים וכל מה שתבקשו (חלקם חזקים יותר וחלקם חזקים פחות).

 

סיוז מתחלק ל-14 סקטורים שונים (!) ובהם העיקריים:

 

Cascade: קרי על שם המפל שלצידו. מצוק תלול ושלילי. כל המסלולים הם קלאסיים בפני עצמם, מאד פופולרי בשעות הבוקר כשהוא מוצל. רוב המסלולים בני 25-30 מטרים, רצופים לחלוטין, ללא הפסקה. כאן, שם המשחק הוא סיבולת.

מומלצים:

mirage (7c+)

la privilage du serpent (7c+)

medicine douce (6c+)

 

Berlin: קיר שחור, פחות תלול מה- Cascade. מחזיק בחובו את הקלאסיקות blocage violant (7b+), berlin (7c), la petit illusion (7a+), zagreb (6b+).

 

Demi lune: חצי ירח, מעין נגיסה בסלע. הרבה מסלולים קשים והרבה מסלולים קלים. נהדר לשעות אחר הצהריים והבוקר המוקדם.

מומלצים:

La femme blance (8a+)

La femme noire (7c+)

Harley davidson (6c)

Carte blanch (8a)

Engel dust (7a+)

Mary lou (6b+)

 

Biographie: קשה להמליץ כאן על מסלולים… הקושי הממוצע הוא 8a ומעלה והוא נחשב למצוק העתידני שבו יהיו המסלולים לדור הבא. ניתן לעבור ולראות כאן את ה- Biographie, מסלול בן 42 מטרים, כולו שלילי ומדורג כבר מעל 9a…

 

Grand face: מצוק גבוה יותר ובו מסלולים בני מספר אורכים. פחות פופולרי אך עדיין אינו נופל באיכותו מהאחרים. מהמצוק נשקף נוף מדהים לכל העמק ולאלפים המושלגים.

 

כל זאת לגבי חיי היום. אך באותו הזמן ישנם “חיי הלילה”. מתחת למצוק שוכן קמפינג שכולו מוקדש למטפסים.

בעל המקום הוא ג’רארד, שכל בוקר יאמר לך שלום וידאג לשלומך ולמצבך. המטפסים מצידם יערכו מסיבות יין בהן ימזגו יין, בירה ושאר משקאות (ועישונים) לאור נרות ולצלילי גזיות שורקות.

 

אל סיוז הגעתי בקיץ 2003 ושהיתי שם כ-40 ימים ששילבו טיפוס מדהים עם הווי וחברה. הרושם שהשאיר בי המקום, הטיפוס, האנשים והאנרגיה הטביעו חותם בי ובכל הטיפוס שלי.

מה שבטוח, אל צרפת ואל סיוז אני חוזר שוב, ובהקדם!

 

גילי טנא, Jillbert

 

מידע:

איך להגיע: בצפון אזור הפרובנס (provance)אשר בדרום צרפת נמצאת גאפ (gap). מגאפ לוקחים את כביש D-944 לכיוון מערב, כיוון לה פרסינוז (la fressinouse). משם ממשיכים בכביש D-19 לכיוון סיגוייה (sigoyer). הקמפינג והחניה נמצאים מעבר לכפר בסוף הכביש.

עונה מומלצת: מסוף מאי ועד תחילת נובמבר. גם בימי הקיץ החמים סיוז מציע תנאים נוחים לטיפוס.

לינה: camping les gurine הוא הקמפינג של המטפסים. הוא מציע מקלחות, שירותים, מכונת כביסה ואפילו קיר טיפוס, הכל באווירה כפרית וביתית. מחיר לינה הוא מתחת ל-€4. ישנו בית מלון וגם חדרי אירוח (gîte) ואפשר גם לישון מתחת למצוק בחינם.

ציוד: אין צורך בציוד מיוחד. חבל הובלה 60 עד 70 מטרים יספיק ואיתו 12 טבעות. מומלץ להביא כלי בישול ולבשל ארוחות במחנה משום שכל מסעדה שהיא תצריך נסיעה לכיוון גאפ.

ימי מנוחה: ניתן לנסוע לעיר ולטייל, לנסוע לאגם lac de saint croix, לנסוע לסיסטרון (sisteron) ואפילו לעלות לפסגת הסיוז, או פשוט לשבת בקמפינג עם יין מקומי זול ולהירגע לצד האוהל.

הפוסט הקודם
אימון וטיפוס
הפוסט הבא
טיפוס מסלולים ארוכים בואדי ראם

Related Posts

No results found

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed

תפריט