סקירה – משקפי שמש Julbo MonteRosa

סוקר: עידו גייר

משקפי שמש הם מבין הפריטים הכי נפוצים אצל כל מטייל, מטפס והולך על שתיים עם דופק במזרח התיכון.

השמש בקיץ (וגם בחורף) חזקה, האדמה והסלע הרבה פעמים בהירים ומחזירים אור (ממש כמו על קרחון, אבל לא בעוצמה כמו של קרחון). משקפי שמש טובים ונוחים חשובים מאוד לשמירה על העיניים מאור אולטרה – סגול, סינוור בזמן נהיגה, מפחיתים את עייפות העייניים ואפילו ישמרו עליכם אם אתם יצאתם לטפס ובטעות שלפתם את ה-Nut בפראות ישר לתוך הפנים או דפקתם חזק עם הגרזן קרח וצלחות קרח קטנות נפלו לכם על הפנים.

אם עוד לא שמעתם על Julbo אז בכמה מילים – חברה צרפתית ותיקה מאוד בתחום משקפי השמש, מאז הקמתה ב-1888 ממוקמת צמוד לאגם ז’נבה (בשתי עיירות שונות, אבל זה לא ממש קריטי לסיפורינו) אשר התחילה לעשות משקפיים למחפשי קריסטלים באלפיים ומאז לא הפסיקה ורק השתפרה המשקפיים שלהם ראו כמעט הכל – מקיסרים, לאימפריות נופלות, מלחמות, דעיכות, שגשוג והכי חשוב דור של פיירסט אסנטים באלפים על ידי ריקרדו קאסין, גאסטון ריבופה (עכשיו אתם יודעים מאיפה הטכניקה מגיעה), וולטר בונאטי ועוד כמה חבר’ה שהלוואי שיום אחד נטפס כמוהם.

קצת טכני…

ואחרי שסטינו קצת מהנושא (האומנם?), אז הנה הצד הטכני של המשקפיים (לפי היצרן) –

Julbo MonteRosa
 • משקפי שמש MonteRosa שייכים ל-ליין של “טיפוס וטרקינג”, כלומר טובים לכל ספורט ונוחים לטיולים.
 • בעלי עדשה “פוטוכרומית” כלומר עדשה המתאימה את עצמה לעוצמת ובהירות האור. אם אתם במדבר בשמש חזקה עם סלע גיר לבן או על קרחון באמצע היום – העדשה תיהיה כהה יותר. ברגע שנכנסתם לצל או אתם בזמן דמדומים – העדשה תתבהר קצת. עדשה פוטוכרומית הם התחליף לזה שפעם קנינו משקפי שמש עם 3 עדשות שונות.
 • גודל עדשה של 5.8 ס”מ, כלומר עדשה יחסית גדולה (אבל לא ענקית) עם שדה ראייה רחב ונוח.
 • ציפוי פנימי נגד עיבוי ואדים וציפוי הידרופובי חיצוני למנוע כתמים.
 • המסגרת של המשקפיים  גמישה עם חורים קטנים לשרוך (מאוד 90-טיז, זה נכון, אבל עדיין מאוד נוח) ועם מגיני צד שאפשר לפרק, משקפיים קלות (אין משקל מדוייק בעמוד היצרן) ועמידות.
 • מגיעות עם קייס פלסטיק קשיח ומטלית ניקוי עדינה.

את שלי קניתי לפני 3 שנים (אחרי עוד זוג…), אני נמצא המון בחוץ, מדריך על סלע, מדריך טיולים ועד היום הם משמשים אותי מצוין, אבל למה?

כמה דברים ששווה לשים לב אליהם במשקפיים או שבכלל הולכים לקנות משקפיים-

עידו עם ה MonteRosa בעין פארה. צילום- רומן גולדשטיין

בתור אחד שלא אוהב שום דבר על הראש (גם לא כובע, אבל מה לעשות…) אני מעדיף לא להרגיש את המשקפיים על האוזניים, דבר שהוא קצת בעייתי בהתחשב בזה שהן חייבות להמשיך לשבת על האוזניים והאף גם בזמן התכופפות או הורדת הראש. האחיזה שלהן נוחה ולא לוחצת מדי (אבל כן קצת, זה תלוי בהיקף הראש), בעיקר בגלל שהמוטות שלהם קצת גמישים.

איך הם יושבים על אף ? – אין להן “סטנד” מיוחד לאף עם כריות מציקות או איזה גומי שנשחק, הם פשוט יושבים עם המסגרת על האף בצורה נוחה ולא לוחצת, בלי להשאיר סימנים.

אחד הדברים שלדעתי מאוד מציק במשקפי שמש זה הצירים של המוטות צד – חלקם נפתחים בקלות וחלקם נפתחים בצורה קשה ואז במהירות (מעיד על איכות לא גדולה של הציר…). פה הצירים הם מאוד רכים ונוחים אבל לא נפתחים בקלות. כלומר אפשר לשים אותם על דש הבגד ולא לדאוג שיפלו, כי הציר לא יפתח בטעות.

החורים לשרוך משקפיים לטעמי הם דיי קטנים, אני לא מאוד אוהב ללכת עם שרוך (למרות שכן יש לכך הרבה יתרונות, כמו זה שהסיכוי שהמשקפיים יפלו בזמן טיפוס הרבה יותר נמוך..) אבל בתקופה שכן היה לי שרוך היה צריך להרחיב את החורים קצת כי הם לא התאימו לכל השרוכים, זה לא היה בעיה כי החור היה בגומי במרכז המוט ולא בפלסטיק, אבל עדיין, אולי כדאי היה לעשות את החורים קצת יותר גדולים.

המגיני צד מאוד חיוניים וחשובים בזמן הליכה בשלג, הליכה על קרחון או סקי שהאור מגיע מכל הכיוונים, נכון שזה יכול להראות קצת מגוחך ללכת עם זה בעיר (אלא אם אתם רוצים שידעו שאתם אלפיניסטים קשוחים) ולכן אפשר להוריד ולהחזיר אותם בקלות.

המשקל של המשקפיים מרגיש מאוזן בין האוזניים לאף עם קצת יותר לחץ ומשקל לכיוון האוזניים, דבר שיכול קצת להפריע (לי אישית זה קצת הפריע אחרי שהמשקפיים היו לי הרבה שעות רצופות על הראש).

שריטות, שבירות, התעקמות וכו’.. – אחרי שנים שאני דוחף אותם (בלי כיסוי, כי כיסוי תופס מקום ומשקל בתיק טיפוס בזמן המולטיפיץ’) לתיקי טיפוס, תיקי טיולים, בתא ראש, בתא המרכזי ובתאי צד הם עדיין יושבות טוב, לא התעוותו, לא נשברו והעדשות שלהן לא נהרסו. כאן חשוב להגיד שלעדשות אין שכבת “אנטי – שריטות”, אם תשימו את המשקפיים בתא ראש יחד עם המפתחות לרכב אז כנראה שהעדשות ישרטו בשלב מסויים, לכן כן חשוב לשמור על העדשות מכוסות כדי להאריך את חיי המשקפיים.

צילום- רומן גולדשטיין

ואולי שני הדברים שהכי חשובים לנו כמטפסים

האם אפשר לטפס איתן?

כן, בהחלט! טיפסתי איתם המון, גם מסלולים שדורשים הרבה תנועה חדה ומהירה (כמו מסלולים ספורטיביים), גם מסלולים ארוכים ויותר “נינוחים”וגם מסלולי קרח. המשקפיים יושבים כל הזמן על העיניים, לא מפריעים, לא מרגישים אותם בגבות או על האף, לא צריך לחשוב האם ומתי הם יפלו והם לא זזים בכל תנועה.

האם הם “עמידים / רובסטיים” ?  (Robust – “יכולת לבצע / לעשות / להופיע במגוון רחב של תנאים ללא כשל”)

לאורך השנים השתמשתי בהם כמעט כל יום, לאורך רב היום, במגוון תנאים (קור, חום, שמש, דמדומים) ובדר”כ בזמן הליכות, טרקים, טיפוס ונהיגה, אכסנתי אותם בתנאים לא הכי טובים (בלי כיסוי בתא ראש, ליד המפתחות של האוטו לדוגמא) והם עדיין עושות את העבודה מצוין. עם מעט מאוד שריטות, לא גורמות לכיווץ של העיניים או עייפות של העיניים גם על קרחון בוהק עם שמש חזקה, לא איבדו צורה או צבע ועדיין יושבות טוב על האוזניים.

יש לציין שלפי האתר הבינלאומי וגם הישראלי של Julbo ה-MonteRosa הן ב”ליין” הנשים. לא יודע למה, לדעתי הן מצויינות גם לגברים.

מיוחד לחברי התאחדות הטיפוס! 100 ש”ח מתנה בכל רכישה של 400 ש”ח בסניפי אירוקה. לקבלת קוד הטבה כיתבו ל Marketing@ilca.org.il. עוד פרטים בעמוד ההטבות באתר.

סיכום

משקפי שמש Julbo MonteRosa

4.75

נוחות

4.5/5

עמידות

5.0/5

גימור

5.0/5

איכות העדשה

4.5/5

Pros

 • לא גורמות עייפות, מצמוץ וסינוור של העיניים, גם על קרחון ביום שמשי
 • עמידות מאוד וקלות מאוד
 • מסננות קרני UV
 • גמישות

Cons

 • יושבות קצת יותר על האוזניים מאשר על האף ולעיתים יש לחץ מעל האוזן
 • אין שכבת "אנטי - שריטות" כך שצריך לאחסן את המשקף בתור קייס
 • החורים לשרוך-משקפיים קטנים מדי בשביל חלק מהשרוכים
, , , , ,
הפוסט הקודם
סקירה – פינגרבורד AlpineStyle Arbel
הפוסט הבא
סקירה – מכונת אספרסו לשטח Wacaco Minipresso

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed

תפריט