דו”ח תאונה – תחקיר תאונה בגיתה מזרח

דו”ח תאונה – תחקיר תאונה בגיתה מזרח

חובר ע”י אלכס לוריא

תיאור האירוע

בתאריך 18.09.2017 יצאה קבוצת מטפסים במסגרת “Israeli climbing trip” לטפס בגיתה מזרח. אחד המטפסים שהגיע מחו”ל עלה על מסלול “סופרפיול” תוך כדי אבטוח ע”י אבני עיגון. לקראת סוף המסלול המטפס נפל והגיע לרצפה. יחידת חילוץ גליל-כרמל הוזעקה למקום ופינתה את המטפס לבית החולים. המטפס נקע יד ורגל, קיבל שברים קטנים בירך וחתך בפניו שדרש תפירה. למטפס שלום ונכון לתאריך 27.09 הוא השתקם כמעט לחלוטין מהפציעות.

עדויות מהאירוע

עדות ממטפס אחר

המטפס עלה יום לפני האירוע את המסלול בפלאש תוך אבטוח על בולטים. כיוון שרצה להתכונן לטיפוס בוואדי רם, החליט לעלות את המסלול בטראד כדי לתרגל. הוא עלה שוב על בולטים ובדק את כל הפלייסמנטים של אבני עיגון (השתמש בקאמים) תוך ישיבה על חבל. לאחר מכן עלה את המסלול תוך כדי הכנסת אבני עיגון ונפל לקראת הקרוקס. העגינות יצאו אחת אחרי שניה והוא פגש את הרצפה. המטפס היה ללא קסדה ויצא מזה בזול בנס. כולנו למדנו מהאירוע הרבה, בפרט שקאמים לא עובדים טוב בסלע גיר ישראלי.

עדות הנפגע

לפני שעליתי את המסלול בטראד, עליתי עליו תוך שימוש בבולטים, שמתי ובדקתי ע”י ישיבה וקפיצות קטנות על כל אבן עיגון. השתמשתי בקאמים כדי לאבטח את המסלול. בטיפוס עצמו היה לי קשה לשים את הקאמים תוך כדי טיפוס, ולא הצלחתי למקם אותם כמו שצריך. למרות זאת החלטתי להמשיך בטיפוס בלי להקליפ בולט. נפלתי בקרוקס ומאז אני לא זוכר כלום. לפחות שלוש עגינות נתלשו תוך כדי הנפילה. יצאתי מזה בנס ואני חושב שלקחתי החלטה שגויה כאשר החלטתי להמשיך לטפס למרות שלא הצלחתי לשים קאמים בצורה טובה.

מסקנות

  1. טיפוס טראד טומן בתובו סכנות רבות ויכול להביא לפציעה רצינית ואף למוות. יש להתייחס אליו בכובד ראש ולהפעיל שיקול דעת.
  2. הכנסת אבני עיגון תוך כדי טיפוס ברוב המקרים מעלה את רמת הקושי הטיפוס, יש לקחת את זה בחשבון בבחירת המסלול לטיפוס בטראד.
  3. יש לקחת בחשבון את התכונות והאיכות של סלע גיר בישראל, ולנקוט במשני זהירות כאשר משתמשים בקאמים לאבטוח מסלולי הובלה. יש להזהיר את המטפסים שבאים מחו”ל בנושא.
  4. חבשו קסדה בכל טיפוס! אומנם במקרה הספציפי לא נגרמה פגיעת ראש חמורה, ברור שהדברים יכלו להסתיים גם אחרת

טפסו חזק ובטוח

הפוסט הקודם
תו תקן למדריכים וחברות העוסקים בטיפוס וגלישה
הפוסט הבא
The Diamond of the American Rocky Mountains.

Related Posts

No results found

תגובה 1. השאר/י חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed

תפריט